Newsello.pl

Przed wyjazdem zadbaj o opony

Od ogólnego stanu opon zależy bezpieczeństwo twoje i innych użytkowników drogi. Wiele wypadków i kolizji ma swoją przyczynę w nieprawidłowym stanie ogumienia auta.
Przed wyjazdem zadbaj o opony
Przed wyjazdem zadbaj o opony

Nie wspominamy tu o prawidłowej głębokości bieżnika czy właściwie zastosowanej mieszance gum, dostosowanej do naszych temperatur. Mówimy tu o najprostszej do utrzymania rzeczy - ciśnieniu w oponach.

W samochód można więc nie inwestować. Człowiek niby dogląda auta regularnie, a  mimo to auto ciągle potrzebuje doinwestowania, a drobne usterki szybko zamieniają się w poważny problem. Z jednej strony chcesz obniżyć koszty, z drugiej lekceważysz drobne usterki.

Jedną z częściej lekceważonych rzeczy jest ciśnienie w oponach, które ma ogromne przełożenie na komfort jazdy na przykład a także, na bezpieczeństwo jazdy. Wiadomo, że to opona ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią drogi, od niej zależy reakcja auta na wilgoć i nierówną fakturę jezdni, od opon zależy bezpieczeństwo oraz sposób prowadzenia auta.

Dobre opony sprawdzonego producenta to jedno. Opon nie przesezonowane, to znaczy nie przeleżała przez zbyt wiele sezonów, to drugie. Tutaj koniecznie trzeba pamiętać, że mieszanka, z której zrobione są opony ma swoja żywotność i trwałość, dlatego też nie mogą służyć zbyt wiele sezonów. Niskie ciśnienie w oponach ma wpływ na szybkość zużywania się opon.

Co zyskasz dzięki prawidłowemu ciśnieniu w oponach? Po pierwsze, ekonomiczna jazdę.Wszelkie braki w ciśnieniu opon powodują opór swobodnego toczenia, a opór ten powoduje, że silnik zaczyna ciężej pracować i zwiększać pobór paliwa.

Pamiętaj! Zbyt wysokie ciśnienie w oponach powoduje szybsze zużycie bocznej części bieżnika,a zbyt niskie powoduje uszkodzenia zewnętrznej części bieżnika.  Zniszczonego w ten sposób ogumienia nie da się zregenerować nawet w najlepszym warsztacie samochodowym.  Mało tego, zużycie opon staje się tak znaczne, nierównomierne, że wymiana opon na nowe staje się niezbędna.

Prawidłowe ciśnienie powoduje też, że opona lepiej przylega do nawierzchni, zapewniając lepszą przyczepność. To szczególnie ważne w przypadku podczas jazdy na wprost, wchodzeniu w zakręty czy hamowaniu. Opona o nieprawidłowym ciśnieniu traci właściwości, które posiada podczas normalnego użytkowania.

Jeśli zależy ci na tym, aby ogumienie auta naprawdę długo służyło, sprawdzaj regularnie stan ogumienia, a przede wszystkim ciśnienie w oponach. Najważniejsze w tym wypadku to przestrzeganie zaleceń producenta opon. Wszystkie wymogi, jakie posiada opona czy materiał z którego jest wykonana, są opisane w książce gwarancyjnej dołączanej do nowo zakupionych opon. Warto poczytać. Na pewno nie wolno brać przykładu z kierowców, którzy mają swoje własne teorie dotyczące ciśnienia w oponach. O tym, co się dzieje z opona podczas jazdy na zbyt niskim lub zbyt wysokim pisaliśmy, aczkolwiek zawsze znajdzie się zwolennik do pompowania opon z lekką górką na wszelki wypadek.

Aby regularnie kontrolować ciśnienie, wcale nie musisz stać się właścicielem manometru, wystarczy, że sprawdzisz nim ciśnienie na stacji podczas tankowania paliwa. To również dobry moment, abyś własnym okiem gospodarskim objął oponę i sprawdził głębokość bieżnika, stan gumy i inne ślady zużycia.

Pamiętaj, im bardziej starasz się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, tym bezpieczniej jest na drodze.

Artykuł został przygotowany przez firmę POA-BOJAN z Łodzi zajmującą się pomocą drogową i transportem aut: http://pomocdrogowa.i-lodz.pl

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również