Newsello.pl

Rejestracja samochodu z zagranicy – jak sobie z tym poradzić?

W trakcie poszukiwania nowego samochodu, może okazać się, że idealna oferta dla nas znajduje się za granicą. Samo sprowadzenie auta to jedno, jednak nadal czeka nas jeszcze szereg formalności, bez których nie będziemy w stanie cieszyć się z naszego zakupu.
Rejestracja samochodu z zagranicy – jak sobie z tym poradzić? [fot. Pixabay]
Rejestracja samochodu z zagranicy – jak sobie z tym poradzić? [fot. Pixabay]

W trakcie poszukiwania nowego samochodu, może okazać się, że najciekawsza dla nas oferta znajduje się za granicą. W dzisiejszych czasach sprowadzenie samochodu nie jest już wielkim wyzwaniem. Import używanych samochodów z zagranicy to od lat jeden z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania pojazdów przez polskich kierowców. Decydując się na taki krok, trzeba być przygotowanym na szereg niezbędnych formalności, w tym na rejestrację zakupionego auta. Jednak, w jaki sposób przebiega proces rejestracji? Na to pytanie odpowie Jacek Fijołek z serwisu CarForFriend.

fot. materiały prasowe GutPR/CarForFriend. Na zdjęciu: Jacek Fijołek

W Polsce jedną z bardziej rozpowszechnionych metod pozyskiwania używanych aut w przystępnej cenie stanowi import pojazdów z zagranicy. Takie podejście często motywowane jest faktem, iż oferowane samochody nierzadko posiadają lepsze wyposażenie oraz mniejsze zużycie poszczególnych części wozu. Jednak, aby w pełni móc cieszyć się danym zakupem, kierowcy muszą zmierzyć się z wieloma formalnościami, w tym z rejestracją pozyskanego pojazdu.

Jak mówi Jacek Fijołek z serwisu CarForFriend: Procedury rejestracji samochodów sprowadzanych z zagranicy wciąż zniechęcają niektórych kierowców do podjęcia się samodzielnego importu auta. Tymczasem proces ten staje się coraz łatwiejszy. Od stycznia 2018 roku zniesiono obowiązek tłumaczenia dokumentów, które nie zawierają dodatkowych wpisów, a część spraw udaje się zdalnie załatwić w urzędach. Jest to ogromnym udogodnieniem, które usprawnia całość procesu rejestracji zagranicznych samochodów. Niemniej jednak wciąż musimy pamiętać, aby na czas dostarczyć komplet wymaganych dokumentów, które pozwolą na legalne użytkowanie pojazdu.

Pierwsze kroki

W celu rozpoczęcia prawidłowej rejestracji używanego auta zakupionego za granicą, musimy najpierw upewnić się, że posiadamy prawidłowe dokumenty rejestracyjne oraz dokument potwierdzający prawidłowe nabycie własności pojazdu (na przykład fakturę lub umowę sprzedaży). Warto pamiętać, że nie należy kupować samochodów w formie „na Niemca”, ponieważ coraz więcej firm ubezpieczeniowych sprawdza prawidłowość nabycia samochodu za granicą, kontaktując się z poprzednim właścicielem i ustalając tożsamość nowego nabywcy samochodu. Jeżeli w taki sposób zostanie potwierdzona transakcja „półumowy”, to towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zyskać podstawę do odmowy wypłaty danego odszkodowania.

Po powrocie do kraju, następnym krokiem staje się opłacenie akcyzy w Urzędzie Celnym. Wysokość akcyzy wynosi 3,1 proc. od wartości zakupu samochodu z silnikami poniżej 2000 ccm oraz 18,6 proc. dla aut o większej pojemności skokowej. Oprócz formalności związanych z akcyzą, musimy przeprowadzić również przegląd techniczny pojazdu. Choć polski ustawodawca przewidział opcję przepisania ważnych badań diagnostycznych z zagranicy, jednak najczęściej i tak brakuje pewnych pozycji, co zmusza nowego właściciela pojazdu do przeprowadzenia dodatkowego przeglądu technicznego. 

Po uregulowaniu podatku akcyzowego, w następnej kolejności należy złożyć odpowiedni wniosek oraz komplet dokumentów (dowód rejestracyjny zagraniczny, umowę kupna, badanie techniczne) w wydziale komunikacji, który znajduje się w starostwie powiatowym właściwym dla zamieszkałej przez nas miejscowości.

Aby dostarczyć komplet dokumentów potrzebnych do rejestracji samochodu, należy udać się do wydziału komunikacji w starostwie powiatowym właściwym dla miejscowości, w której aktualnie zamieszkujemy. Podczas tego procesu, będziemy zobowiązani do uregulowania kosztów wydania dowodu oraz tablic rejestracyjnych w wysokości 256 zł. Warto pamiętać, że w dniu rejestracji pojazdu trzeba koniecznie nabyć ubezpieczenie OC, które gwarantuje niezbędną ochronę ubezpieczeniową używanego pojazdu. – wyjaśnia ekspert z serwisu CarForFriend.

Co więcej, podczas rejestracji auta z zagranicy wymagane jest również dostarczenie jego dotychczasowych tablic rejestracyjnych lub pisemne oświadczenie o ich braku – jeżeli pojazd został zakupiony już jako wyrejestrowany.

Inny sposób?

Jeżeli sam zakup samochodu za granicą albo procedura rejestracji wciąż wydaje się być zbyt skomplikowana dla samodzielnej realizacji, dobrym rozwiązaniem staje się więc skorzystanie z usług sklepu internetowego CarForFriend.

Mając na uwadze trudności związane z procesem rejestracji samochodu, sklep internetowy CarForFriend.pl oferuje szereg udogodnień, w tym pełny proces zakupu online, rejestrację oraz ubezpieczenie nabytych pojazdów bezpośrednio w siedzibie firmy. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie oszczędzające ogrom czasu i pieniędzy, za które potem Klienci mogą nabyć lepsze auto. – mówi Jacek Fijołek, ekspert z serwisu CarForFriend.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również