Newsello.pl

Jak wybrać płyn do chłodnicy?

Zarówno początkujący kierowcy, jak i ci z większym doświadczeniem mogą czasami mieć z tym problem. Dowiedz się co radzi ekspert Organiki S.A.!
Jak wybrać płyn do chłodnicy?
Jak wybrać płyn do chłodnicy?

Jakie funkcje pełni płyn chłodniczy? Czy w awaryjnych sytuacjach zamiast płynu możemy użyć wody? Niebieski, różowy, a może zielony? – Czy kolor ma jakieś znaczenie? Producent płynów chłodniczych marki Glixol opowiada o najważniejszych kwestiach i odpowiada na najczęściej zadawane pytania.

Jakie funkcje spełnia płyn chłodniczy?
Podstawową funkcją płynu jest oczywiście odprowadzanie ciepła, a także ochrona i przedłużenie żywotności układu chłodniczego. Dobry jakościowo produkt powinien zapobiegać wytrącaniu się osadów i kamienia w chłodnicy, jak również chronić ją przed korozją. Jeśli chodzi o temperaturę, przy zakupie płynu zwracajmy uwagę na wartości krańcowe (od -35 do -37°C, oraz od +110 do 140°C), gdyż płyn powinien skutecznie zabezpieczać układ chłodzenia przed zamarzaniem i przegrzaniem.

Jak często należy przeprowadzać wymianę płynu chłodniczego?
Wymiana płynu chłodniczego powinna odbywać się co 3 do 5 lat – w zależności od rodzaju płynu.

Czy kontrolę i wymianę płynu można przeprowadzić samodzielnie?
Jeśli chodzi o kontrolę stanu płynu chłodniczego w naszym samochodzie, jedyne co możemy zrobić bez skorzystania z usług specjalisty, to sprawdzenie poziomu płynu. Wymianę płynu możemy przeprowadzić samodzielnie, jednak rekomenduję wizytę u mechanika. Nie tylko wymieni on płyn profesjonalnie, ale także pozbędzie się starego w sposób zgodny z zasadami ochrony środowiska. Tym bardziej, że koszt wymiany płynu nie jest wysoki.

Czy kolory mają jakieś znaczenie w wyborze płynu?
Czasami spotykane jest stwierdzenie, że barwa pozwala łatwo zidentyfikować typ płynu. Nie tak dawno płyny zawierające sole organiczne były najczęściej koloru zielonego lub niebieskiego. Płyny zawierające kwasy organiczne były barwione na jasnoczerwono lub pomarańczowo, natomiast płyny zawierające krzemiany na ciemnoczerwono lub fioletowo. Dziś nie możemy już powiedzieć, że kolor płynu mówi nam o jego rodzaju. Przykładem może być tu płyn zawierający glikol polipropylenowy, który jest zielony.

Płyny chłodnicze są barwione w celu łatwiejszej lokalizacji przecieków i uniknięcia przypadkowego spożycia. Poza tym pełnią jedynie funkcje ozdobną.

Czy płyny można ze sobą mieszać?
W większości przypadków tak. Aby zapewnić bezpieczeństwo, a także zadbać o żywotność układu chłodzenia, zaleca się mieszanie płynów, które mają takie same parametry i pakiety inhibitorów.

Nie miesza się płynów wyprodukowanych w różnych technologiach, np. zawierających krzemiany, z płynami które ich nie zawierają. Nie wolno też mieszać płynów starszej generacji z tymi nowszymi.

A co z wodą? Może ona stać się zamiennikiem płynu?
Zarówno w Internecie, jak i w realnym życiu możemy spotkać się z opiniami, iż można swobodnie zamiast płynu chłodniczego używać wody. Mam nadzieję, że wszyscy zrozumieją dlaczego NIE WOLNO wlewać wody do chłodnicy zamiast płynu chłodniczego. Sprawa jest banalnie prosta: woda zamarza w temperaturze 0°C, natomiast wrze w 100°C. Woda nie jest w stanie zapewnić optymalnego chłodzenia, ponieważ temperatura pracy silnika wynosi około 90°C. Przygotowanie samochodu do zimy, jest równie ważne co przygotowanie go na lato – przy wysokich temperaturach woda nie będzie w stanie skutecznie odprowadzać ciepła, a przy minusowych temperaturach nie ochroni układu przed zamarzaniem.

Na co więc zwrócić uwagę przed zakupem płynu chłodniczego?
Na etykiecie produktu powinny znajdować się wszystkie najważniejsze informacje:

  • Czy parametry płynu spełniają normy, a więc czy płyn jest zgodny z zaleceniami.
  • Czy płyn jest wielosezonowy, tzn. czy zapewni optymalną ochronę układu chłodzenia w każdych warunkach atmosferycznych.
  • Czy jest mieszalny z innymi płynami.
  • Czy wytworzony jest według najnowszych technologii i z wykorzystaniem najwyższej jakości składników.

To wszystkie najważniejsze informacje na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniego płynu do chłodnic.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

części blacharskie

Gdzie kupować dobre części blacharskie?

Porady
środa, 28 listopada 2018, 15:50
Uszkodzona karoseria samochodu osobowego nie zawsze jest możliwa w naprawie. W tym przypadku najlepszym wyborem jest zakupienie części blacharskich. Gdzie można je zamówić?

Zobacz również