Newsello.pl

Uśmiech proszę! Nissan bije rekordy w sprzedaży... kamer

W związku z coraz większą liczbą zaawansowanych systemów montowanych w samochodach Nissan sprzedaje obecnie ponad 3000 kamer dziennie
Nissan
Nissan

Nissan jest znaną marką doskonale sprzedających się samochodów, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że wkrótce firma może stać się także jednym z największych w Europie sprzedawców kamer. Ponad 2 miliony kamer zamontowanych w różnych modelach Nissana w ciągu niespełna 2 lat oznacza, że japoński producent samochodów depcze po piętach największym na świecie producentom tych urządzeń.

Rozwój technologii zwiększających bezpieczeństwo powoduje, że bestsellerowe modele Nissana mogą być wyposażone w systemy liczące nawet po 5 kamer w jednym samochodzie. Oznacza to, że czołowa marka w segmencie crossoverów sprzedaje nieprawdopodobne 3400* kamer dziennie, czyli więcej niż 2 na minutę.

W wielokrotnie nagradzanych crossoverach Nissana, czyli modelach Qashqai, Juke i X-Trail, zamontowano już ponad 1,9 miliona kamer – jeżeli uwzględnić tylko egzemplarze sprzedane od wprowadzenia na rynek nowego modelu Qashqai w 2014 roku. Najchętniej kupowane wersje każdego z wymienionych modeli są wyposażone w cztery kamery monitorujące strefy z przodu, z tyłu oraz z boków samochodu w ramach systemu kamer 360°.

System ten umożliwia wyświetlenie obrazu pojazdu z góry, obejmującego pełne 360 stopni. Ułatwia to kierowcy zorientowanie się w położeniu pojazdu względem oznakowania poziomego i innych samochodów w trakcie manewrowania na parkingu.

W modelach Qashqai i X‑Trail dodatkowa kamera jest zamontowana na szybie czołowej. Wchodzi ona w skład zaawansowanych systemów rozpoznawania znaków drogowych i automatycznego sterowania światłami drogowymi i mijania.

Obecność tych funkcji w samochodach potwierdza dążenie Nissana do udostępniania innowacyjnych rozwiązań jak najszerszej grupie odbiorców. Technologie wykorzystujące kamery odgrywają również zasadniczą rolę w systemach jazdy autonomicznej.

Kamery w modelach Qashqai i X‑Trail umożliwiają także automatyczne parkowanie. Ważnymi elementami przyszłego systemu jazdy autonomicznej będą także funkcje pakietu Safety Shield, takie jak ostrzeżenie o pojeździe w martwym polu czy ostrzeżenie o poruszających się obiektach.

Jedną z najinteligentniejszych funkcji pakietu Safety Shield jest system automatycznego oczyszczania tylnej kamery.

Komputer przetwarza ponad 15 megapikseli na sekundę. Kamera zamontowana tuż nad tylną tablicą rejestracyjną jest wyposażona w instalację oczyszczania obiektywu za pomocą wody i sprężonego powietrza. Dzięki temu obraz na 7‑calowym ekranie systemu NissanConnect jest zawsze wyraźny, co zwiększa bezpieczeństwo pasażerów pojazdu i pieszych w jego otoczeniu.

Inaczej niż w konkurencyjnych systemach radarowych monitorujących ruch wokół samochodu, wszystkie trzy elementy pakietu Safety Shield korzystają z danych tylnej kamery systemu kamer 360°, zapewniając kierowcy wyjątkową widoczność i ochronę” – powiedział Christopher Parker, inżynier odpowiedzialny za technologie pakietu Safety Shield.

Nissan priorytetowo traktuje bezpieczeństwo osób podróżujących pojazdem, a aktywne systemy bezpieczeństwa przez cały czas wspomagają kierowcę”.

W związku z błyskawicznie rosnącą sprzedażą crossoverów Nissan przewiduje, że w ciągu najbliższych 5 lat liczba kamer zainstalowanych w pojazdach tej marki przekroczy 10 milionów.

Inżynierowie już pracują nad nową generacją technologii opartych na kamerach, takich jak rozwiązanie zaprezentowane w koncepcyjnym crossoverze Gripz, w którym dwie kamery zamontowane w reflektorach umożliwiają transmisję obrazu z jazdy szosowej i terenowej na żywo przez Internet.

 

* Na podstawie danych o średniej sprzedaży modeli: nowy Qashqai, Juke, X-Trail, GT-R, LEAF, Pulsar, Note, od rozpoczęcia sprzedaży nowego Nissana Qashqai pod koniec stycznia 2014 r. do listopada 2015 r., tj. za okres 22 miesięcy.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również