Chociaż polscy kierowcy zwykli narzekać na konieczność opłacania składki OC – w końcu to kolejny wydatek – nie są w tak złej sytuacji. W 2020 roku średnia cena za ubezpieczenie komunikacyjne wynosi około 680 złotych. To jednak obowiązek – każde zarejestrowane w Polsce auto lub poruszające się po naszych ulicach musi mieć wykupione OC. Jak się okazuje, w innych krajach ubezpieczenie samochodu może być jeszcze droższe. Stąd częste pytania Polaków: czy ubezpieczenie auta na zagranicznych numerach w Polsce jest możliwe?
OC samochodu z zagranicy. Zasady i przepisy
Dlaczego w ogóle ten temat budzi takie zainteresowanie? To oczywiste – kierowcy szukają oszczędności. Polacy, którzy wyjechali za granicę i kupili tam samochód, szybko zorientowali się w cenie ubezpieczenia. Zwłaszcza w krajach zachodniej Europy cena ubezpieczenia samochodu może mocno uszczuplić portfel. W związku z tym zastanawiają się, czy jest możliwość zarejestrowania auta w innym kraju, ale wykupienia nieco tańszego OC w Polsce.
Niestety, zapisy znajdujące się w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK to uniemożliwiają. Ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą na takich samych zasadach, jak tego zarejestrowanego w Polsce nie jest możliwe. Mowa o ubezpieczeniu OC zawieranym na 12 miesięcy z automatycznym przedłużeniem. Decydujące w tej sytuacji jest miejsce rejestracji pojazdu. Jeżeli jest to samochód z tablicami rejestracyjnymi innymi niż polskie, standardowej polisy OC nie wykupisz u żadnego ubezpieczyciela. Są jednak inne opcje ubezpieczenie samochodu z zagranicy w Polsce.
Wyjątek: ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego
Wspomniana wcześniej ustawa przewiduje jednak wyjątek, a raczej inną formę, dzięki której ubezpieczenia samochodowe samochodów z zagranicy funkcjonują w naszym kraju. Główną zmianą jest czas trwania polisy. Zamiast 12 miesięcy i automatycznego odnowienia ubezpieczenia, OC można wykupić krótkoterminowo za pomocą kalkulatora OC na stronie https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac.
Taka umowa jest zawierana na 30 dni i oferuje ją większość towarzystw ubezpieczeniowych. Dlaczego zastosowano taki wyjątek?
Nie bez powodu jest to ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego. Wspomniane 30 dni ubezpieczenia OC jest przeznaczone na załatwienie wszystkich formalności związanych z przerejestrowaniem auta na polskie tablice. Korzystają z tego głównie osoby sprowadzające samochody z zagranicy. Oczywiście auto musi spełniać pewne warunki – mieć odpowiedni stan techniczny, a także posiada tablice składające się z alfabetu łacińskiego i cyfr arabskich.
Zawarcie umowy krótkoterminowego OC narzuca na właściciela takiego pojazdu konieczność zarejestrowania go w Polsce w ciągu tych 30 dni. Warto o tym pamiętać. 30-dniowe OC jest także dużo tańsze niż roczna polisa ubezpieczeniowa. Kosztuje od 55 zł do 75 zł, więc jest to forma krótkotrwałego zabezpieczenia na czas przerejestrowania pojazdu.
Zastanawiasz się w jaki sposób sprawdzić ważność polisy OC? Możesz to sprawdzić we wpisie na Akademii Mfind - https://www.mfind.pl/akademia/polisa-oc-2/jak-sprawdzic-waznosc-polisy-oc/
Artykuł Partnera
fot. pixabay.com