Newsello.pl

Ubezpieczenie auta z zagranicy - sprawdź, jak to zrobić

Czy ubezpieczenie auta na zagranicznych numerach w Polsce jest możliwe?
Ubezpieczenie auta z zagranicy
Ubezpieczenie auta z zagranicy

Chociaż polscy kierowcy zwykli narzekać na konieczność opłacania składki OC – w końcu to kolejny wydatek – nie są w tak złej sytuacji. W 2020 roku średnia cena za ubezpieczenie komunikacyjne wynosi około 680 złotych. To jednak obowiązek – każde zarejestrowane w Polsce auto lub poruszające się po naszych ulicach musi mieć wykupione OC. Jak się okazuje, w innych krajach ubezpieczenie samochodu może być jeszcze droższe. Stąd częste pytania Polaków: czy ubezpieczenie auta na zagranicznych numerach w Polsce jest możliwe?

OC samochodu z zagranicy. Zasady i przepisy

Dlaczego w ogóle ten temat budzi takie zainteresowanie? To oczywiste – kierowcy szukają oszczędności. Polacy, którzy wyjechali za granicę i kupili tam samochód, szybko zorientowali się w cenie ubezpieczenia. Zwłaszcza w krajach zachodniej Europy cena ubezpieczenia samochodu może mocno uszczuplić portfel. W związku z tym zastanawiają się, czy jest możliwość zarejestrowania auta w innym kraju, ale wykupienia nieco tańszego OC w Polsce.

Niestety, zapisy znajdujące się w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK to uniemożliwiają. Ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą na takich samych zasadach, jak tego zarejestrowanego w Polsce nie jest możliwe. Mowa o ubezpieczeniu OC zawieranym na 12 miesięcy z automatycznym przedłużeniem. Decydujące w tej sytuacji jest miejsce rejestracji pojazdu. Jeżeli jest to samochód z tablicami rejestracyjnymi innymi niż polskie, standardowej polisy OC nie wykupisz u żadnego ubezpieczyciela. Są jednak inne opcje ubezpieczenie samochodu z zagranicy w Polsce.

Wyjątek: ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego

Wspomniana wcześniej ustawa przewiduje jednak wyjątek, a raczej inną formę, dzięki której ubezpieczenia samochodowe samochodów z zagranicy funkcjonują w naszym kraju. Główną zmianą jest czas trwania polisy. Zamiast 12 miesięcy i automatycznego odnowienia ubezpieczenia, OC można wykupić krótkoterminowo za pomocą kalkulatora OC na stronie https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac.

Taka umowa jest zawierana na 30 dni i oferuje ją większość towarzystw ubezpieczeniowych. Dlaczego zastosowano taki wyjątek?

Nie bez powodu jest to ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego. Wspomniane 30 dni ubezpieczenia OC jest przeznaczone na załatwienie wszystkich formalności związanych z przerejestrowaniem auta na polskie tablice. Korzystają z tego głównie osoby sprowadzające samochody z zagranicy. Oczywiście auto musi spełniać pewne warunki – mieć odpowiedni stan techniczny, a także posiada tablice składające się z alfabetu łacińskiego i cyfr arabskich.

Zawarcie umowy krótkoterminowego OC narzuca na właściciela takiego pojazdu konieczność zarejestrowania go w Polsce w ciągu tych 30 dni. Warto o tym pamiętać. 30-dniowe OC jest także dużo tańsze niż roczna polisa ubezpieczeniowa. Kosztuje od 55 zł do 75 zł, więc jest to forma krótkotrwałego zabezpieczenia na czas przerejestrowania pojazdu.

Zastanawiasz się w jaki sposób sprawdzić ważność polisy OC? Możesz to sprawdzić we wpisie na Akademii Mfind - https://www.mfind.pl/akademia/polisa-oc-2/jak-sprawdzic-waznosc-polisy-oc/

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

części blacharskie

Gdzie kupować dobre części blacharskie?

Porady
środa, 28 listopada 2018, 15:50
Uszkodzona karoseria samochodu osobowego nie zawsze jest możliwa w naprawie. W tym przypadku najlepszym wyborem jest zakupienie części blacharskich. Gdzie można je zamówić?

Zobacz również